Ivanka 4 år

Vi har lite dåligt samvete för den dåliga frekvensen uppdateringar av guardista. Det finns massor med mer eller mindre bra och dåliga anledningar, men vi lovar…vi ska bättra oss. Flödet av besökare är dock lika frekvent så vi ska ta tag i det.

Den 11/12 fyllde Ivanka 4 år. Med jämna mellanrum konstaterar vi att hon blir mer och mer behaglig ju äldre hon blir. Ivanka är en ganska liten ovtjarka som och ligger på ca 45 kg+- något kg. Tänk om hon hade vägt upp mot 70-80 kg som vissa tikar faktiskt gör. Det hade varit ett projekt med hennes mentalitet och energinivå.

DSC_5228

Hon är alltid vaksam, uppmärksam och reaktiv. Lika härlig som hon kan vara jobbig och dryg. Hon är definitivt vår mest högljudda hund. Hon har koll på luften, fälten i alla väderstreck samt trädgården. Det är inte mycket som passerar henne obemärkt.

DSC_5250

Ivanka umgås helst med Vostok och underhåller honom med tuff lek…

DSC_4714

Nu har det blivit skånsk vinter, dvs regn, blåst, lera och den bittra kylan som i princip endast skåne kan erbjuda.

Ivanka gillar att komma in på kvällarna, ligga i soffan och bara slappna av. Brinner det i kaminen är hon extra nöjd. Vostok älskar värmen från kaminen. Han brukar ligga i den värsta värmen och sova. Dock är de rätt nöjda när det får komma ut efteråt och svalka sig.

Idag var vi och hämtade ett utomhuskök på Hulténs Staffanstorp. Vi ska bygga upp till våren. Det kommer bli fint på vårt trädäck! Kul! DSC_4738

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: