Äntligen var det dags att börja odla chili. Nu när vi har bestämt oss för att sätta upp odlingstunneln igen känns det extra kul. Emil har fyllt 3,5 år och kan vara med i processen och han tycker att det är kul att få vara med och hjälpa till.
Att odla med barn krävs lite extra tålamod och mer tid. Men det är det värt, det är så mysigt att se Emil så engagerad. Emil lyssnade in vad vi skulle göra men uttrycker också att han kan själv. Emil gör ett hål i varje kruka med planteringsredskap som han köpte till sin pappa i födelsedagspresent.
Vi har begränsat antalet chilisorter för att kunna ha en bättre överblick. Dock kommer det bli många plantor. Martin har satsat på några favoriter. I år planterade vi Dorset naga, Rocoto Aji Largo, Aji Limo, Rocoto canario, Manaus och Gul Peters(penis) peppar. Lite blandade sorter, olika i styrka och smak. Emil vet om att chili är starkt och var helt med på att pappa fick stoppa frörerna i hålet som Emil hade förberett.
Sedan fick Emil täcka hålet med resten av jorden i sällskap med Vostok som älskar att få vara med i köket.
Sista steget var vattningen som Emil och Martin fick hjälpas åt med. Då uttrycker Emil ” Vi måste samarbeta pappa”.
Älskade unge vad go du är. Vi ser fram emot sommaren, att vara lediga tillsammans och gå och pyssla i trädgården och sköta om odlingen.