Publicerat den september 26, 2017 av Guardista
Den smygande Ovtjarkan är Vostok. När han blir busig och vill leka går han ner i ”smygposition” och tror sig bli jätteliten. Sedan inväntar han kontakten med Ivanka och därefter sätter han fart mot henne. Ibland struntar han dock i kontakten och springer rakt på henne. Detta sker flera gånger dagligen. Ibland är det uppskattat även från Ivankas sida. Ibland inte och då talar hon om det med stor tydlighet. Vostok tycker att det är jätteroligt.
Nu har vi även sett att Ivanka har börjat smyga på Vostok. Hon startar med en liggposition och inväntar kontakten med Vostok.
Sen lägger Ivanka in högsta växeln mot Vostok. Ivanka har en mycket snabbare startsträcka än Vostok och accelerersr relativt fort. Vilken Vostok inte tycker är helt rättvist.
Ivanka och Vostok leker hårt och intensivt men båda lyssnar in varandras signaler. Om någon av hundarna får nog i den vilda leken då säger båda ifrån högt och tydligt och den andra hunden avslutar leken direkt. Om Vostok säger ifrån lägger Ivanka sig på rygg direkt och Vostok går där ifrån och skakar av sig. Är det Ivanak som markerar ställer sig Vostok bixt stilla och tittar bort. Ivanka är lite mer långsint och vill gärna markera ett par gånger till om Vostok borjar röra sig för tidigt enligt henne.
Idag är vi glada att vi valde att införa rasen i familjen. Att leva med en Ovtjarka är för många lite konstigt, men för oss är det idag en självklarhet. Oavsett vilken ras man väljer att leva med är det viktigt att anpassa livet utifrån deras behov och stimulans.
Högt staket/stängsel, hundgårdar och en förberedelse om det kommer besökare. För oss är detta en vardag och inget konstigt. Men visst det krävs lite planering, men det är det värt. Vi fick frågan en gång ”Varför vill ni ha hundar som inte vill ha besökare?” Frågan var enkel att besvara – För att det är vi som lever och umgås med med hundarna och inte besökarna.
Ivanka och Vostok är två underbara Sredneasiatskaja Ovtjarka och är helt fantastiska med vår son Emil.
Kategori: UncategorizedEtiketter: alabai, Alabai hund, Alabai playing, herdehundar och barn, Leva med en sredneasiatskaja ovtjarka, Ovtjarka, Ovtjarka barn, Ovtjarka blogg, Ovtjarka i Sverige, Ovtjarka lek, Sredneasiatskaja ovtjarka, Sredneasiatskaja ovtjarka mentalitet, Turkmen alabai, Vakthund blogg