Publicerat den juni 1, 2017 av Guardista
Idag har jag och Hicko haft avstämning med en Maria Håkansson, Silviasystrar i demesteamet i Skurup, gällande vårt arbete på Bruksgården. Vi gick igenom vilka effekter som har skett i mötet med hunden. Det är tydligt vilken resurs hunden är i situationer där vi som människor inte lyckats vända en känsla av exempelvis ångest, oro och aggressivitet. Med hundens närvaro har vi många gånger lyckats vända denna känsla till något positivt istället.
När vi gick igenom journalerna insåg vi vilken skillnad Hicko gör i vardagen på Bruksgården.
Apati är ett av de vanligaste psykiska problemen vid demens vilket kan betyda bristande motivation och nedsatt initiativförmåga. Känslan när vi möter en boende med hög apati och individen visar en initiativ att vilja klappa Hicko och börjar le och skratta. Den känslan är obeskrivlig.
Nu är planen att vi ska fortsätta med våra uppdrag för att inom kort sätta en planering för hösten.
Tack Bruksgårdens personal, enhetschef och demensteamet för ett fint samarbete!
För oss är det viktigt med hundens hälsa och välfärd i arbetet som social tjänstehund. I samarbete med RigtigHundemad och tack för ett superbra hundfoder Naturea!
Kategori: UncategorizedEtiketter: Alzheimers, Apati, arbetande hund, Äldreboende, Äldreomsorg, Bruksgården Rydsgård, demensteamet Skurup, Glädjespridaren Hicko, HIcko, Hund i vården, Hunden som resurs, Joquibaz Hickory Dickory Dock, Kennel Joquibaz, Mötet med hunden och tredje person, Mentorskap, Pedagogisk hund, Personer med demenssjukdom, Pyrennerhund, Social tjänstehund, Terapihund, Tjänstehund, Vardagshjälten, Vårdhund