Publicerat den december 7, 2016 av Guardista
Hicko fick godkänt på den årliga hälsokontrollen på Evidensia djursjukhus i Malmö. Det var en väldigt duktig veterinär vid namn Ann-Marie Rasmussen som genomförde en noggrann och grundlig undersökning.
Jag tycker att det är viktigt att den social tjänstehunden utför en besiktning varje år för att försäkra sig om att hunden är frisk. Det är en del i hundens välfärd att se till att den arbetande hunden är välmående på alla plan och har förutsättningar för att orka utföra uppdraget som social tjänstehund har.
Vi passade på att besöka shoppen medan vi väntade på vår tur.
Besiktningen är uppdelad i tolv olika delar som omfattar hela hundens fysiska kropp samt allmäntillstånd.
En glad Hicko fick gick igenom med utan U.a.
Tack Evidensia för ett trevligt besök med ett fint bemötande för både mig som hundförare och tjänstehunden!
Kategori: UncategorizedEtiketter: Äldreboende, Äldreboende Bruksgården, Äldreomsorg, Besiktning på hund, Evidensia, Evidensia Djursjukhus Malmö, Frisk hund, Frisk social tjänstehund, Hälsokontroll på hund, Pedagogisk hund, Pyreneerhund uppfödare, Pyreneersällskapet, Pyrennerhund, PYS, Rasklubb PYS, skurup, Skurups kommun, Social tjänstehund, Social tjänstehund Skurup, Terapihund, Vårdhund, Veterinär Ann-Marie Rasmussen