Rasspecial Norje boke!

oliversloggahemsida

Nu är vi hemma från årets rasspecial i Norje boke. Hickos utställningsresultat var inte lika lysande som förra året. Då blev han placerad som 3:e bästa hane. I år blev det very good från specialist domaren Elina Haapaniemi. Trots att hon inte lyfta fram vår stjärna som för dagen tyckte det var fruktansvärt tråkigt i ringen, tyckte jag att han var en bra domare på många sätt och jag kan absolut tänka mig att ställa för henne igen. Enligt mig hade Elina ett bra synsätt på hur en Pyrre ska se ut och vara samt att hon hade med sig anatomin kopplat till deras funktion som arbetade hund. Hon hade ett fint bemötande till både hund och ägare.

I övrigt så har det varit en fantastiskt trevlig helg med härlig gemenskapen och stämningen var på topp. Längtar redan till nästa år 🙂 I år har Emil hunnit fylla 2 år och han tyckte det var så kul i ”Norje boken” som han säger. Är så glad att han i alla fall än så länge delar vårt intresse med hundarna. Vi har pratat mycket med Emil kring hur man är och bemöter djur och han är så duktig! Vi hoppas att det håller i sig!

PYS (Pyrenéersällskapet) kommer att anordna två rasspecialer nästa år. En i Karlstad 1-2/4 och i Norje boke under sommaren 2017. Hoppas att det blir många som anmäler! Håll utskick på rasklubbens hemsida :  http://pyreneersallskapet.se/

Tack vänner för en superbra helg!

 

DSC_9380

 

evidensia_djur_malmo-il (1)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: