kul när det är kul…

I morse runt 05:30 skulle jag släppa ut Aji och följde med ut på gården. Hon sprang sin vanliga patrull runt trädgården för att se så att det inte låg någon i buskarna som ville äta upp oss. 🙂 Ute på gårdsplanen igen kom hon springandes mot mig och ville leka. 45 kg hund i 100 km i timmen och jag fick raskt flytta mig och gjorde århundradets vurpa på isen. Det såg ut som när en seriefigur trampar på ett bananskal. Jag flög upp med benen i luften på något konstigt sätt och landade på nacken skuldrorna och slog skallen i isen…Klumpigt värre, och ont gör det. Fick stanna hemma från jobbet då jag i nuläget inte är särskilt rörlig. Rör mig runt  i huset så smått så att man inte stelnar till för mycket. Aji tycker att jag beter mig väldigt märkligt och vill bara leka då jag rör mig annorlunda än jag brukar…

Nu är protokollet från SDCK:s första riktiga årsmöte utlagt. Vi kunde tyvärr inte närvara då en nära anhörig blev hastigt  väldigt sjuk. De som var på plats gjorde ett bra jobb och bland det viktigaste för mig är att man börjar se över formerna för avel. Det var kloka beslut som gynnar importer och nytt blod, samtidigt som det sker en uppstramning på hemmaplan. Genpoolen är smal och avel är inte det lättaste…

Följande är Svenska Dogo Canario Klubbens riktlinjer för avel och valphänvisning:

Svenska Dogo Canario Klubbens rekommendationer för avel

Svenska Dogo Canario Klubben har tagit fram rekommendationer för avel på Dogo Canario. För valphänvisning genom rasklubben skall Dogo Canario Klubbens nedanstående krav uppfyllas innan parning. Som uppfödare har du även skyldighet att känna till och följa SKKs grundregler. Vi rekommenderar också SKKs info om Avel och Uppfödning samt att man är väl insatt i Jordbruksverkets föreskrifter.

  • Avelsdjur ska ha officiell HD-status, undantag gäller för utländskt, icke svenskägt avelsdjur
  • Avelsdjur ska ha officiell ED-status, undantag gäller för utländskt, icke svenskägt avelsdjur
  • Avelstikar skall ha uppnått en ålder av 24månader
  • Avelshanar ska ha uppnått en ålder av minst 18månader
  • Avelsdjur ska ha tilldelats lägst Very Good på officiell utställning, undantag gäller för öronkuperade hundar födda efter 1 januari 2008 samt för utländskt icke svenskägt avelsdjur.
  • Uppfödare skall uppmuntra sina valpköpare att HD/ED röntga sina hundar samt genomföra mentalbeskrivning hund, MH

Förutom ovanstående krav för valphänvisning rekommenderar SDCK starkt  att avelsdjuren genomgått mentalbeskrivning hund MH samt att kullens inavelsgrad inte överstiger 6,25%

Alla valpar skall vara:

  • Id märkta
  • Vaccinerade och veterinärbesiktade enligt SKKs regler
  • Registrerade i SKK
  • Valpar levereras inte förrän tidigast 8 veckors ålder

En kommentar på “kul när det är kul…

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: